Powoli nasz pobyt w Astanie dobiega końca…
To niesamowite ilu wspaniałych, gościnnych ludzi można spotkać w tej mało przyjaznej krainie (temperatura od – 5 do – 25).
Jak już wspominaliśmy, Astana robi niesamowite wrażenie, zwłaszcza po tym, co widzieliśmy w Jekaterynburgu. Zdjęcia, które zamieszczamy poniżej mówią zresztą same za siebie.
Samo miasto ma dość krótką, specyficzną dla tego kręgu kulturowego historię. W 1997 roku pierwszy i jak dotąd jedyny prezydent Kazachstanu – Nursułtan Nazarbajew zdecydował o przeniesieniu stolicy w głąb kraju i rozpoczął rozbudowę istniejącego już miasta – Akmola, które w 1998 przemianowano na Astanę. Wcześnie, jak wiadomo stolicą Kazachstanu była Ałma Ata, miasto położone w południowo – wschodniej części kraju, blisko granicy z Kirgistanem. Wiele osób zastanawia się, dlaczego na stolicę wybrano miasto położone w północnej części kraju, wśród stepów, narażone na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Jedna z teorii mówi, że prezydentowi zależało na tym, aby mieć na oku rosyjskojęzyczną część narodu.
Zresztą prezydent i jego wizje, to osobna opowieść…
Żeby lepiej zrozumieć jego geniusz warto wybrać się do muzeum Pierwszego Prezydenta, które sam sobie stworzył. Astana jest jego oczkiem w głowie i powstała według jego osobistego projektu. W samym centrum nowego miasta stoi pałac prezydencki – Ak Orda, a wokół niego w błyskawicznym tempie wyrastają monumentalne, bo zbudowane na miarę wielkiego architekta, budowle… Część z nich została otwarta specjalnie w dzień urodzin prezydenta (i jednocześnie: Dzień Miasta Astany), obchodzony hucznie w lipcu.
Mieszkańcy Astany są bardzo dumni ze swojego miasta i chwalą się, że część budowli powstało w przykładowo trzykrotnie krótszym czasie, niż zakładał plan (np. w osiem miesięcy zamiast 3 lat)… Jak łatwo się domyślić, ma to swoją cenę. Zeszłoroczny prezent urodzinowy, przypominający słynną Operę w Sydney zaraz po otwarciu został zamknięty dla zwiedzających. Trwa remont…
Do najbardziej znanych budowli należą: szklana Piramida – Centrum Pokoju i Zgody, wieża Bajderek („Drzewo Życia”), Meczet „Światło Astany”, wspomniany już pałac prezydencki, apartament owiec „Triumf Astany” czy tzw. Dom Ministerstw (budynek długości 1 km, w którym mieszczą się najważniejsze ministerstwa).
Zapraszamy do galerii!