Geoblog.pl    navostok    Podróże    Dookoła Azji/Around Asia    Mundial, pluskwy i swiatynia

Mundial, pluskwy i swiatynia

Indonezja
Indonezja, Yogyakarta

Do Yogyakarty dotarlismy w niedziele, czyli dzien, w ktory mial odbyc sie final mundialu. Mecz udalo sie obejrzec na ulicy przed hotelem, gdzie zostal rozstawiony duzy ekran. Takie mistrzostwa swiata w podrozy to nie jest zla opcja. Jesli chciec, to mozna by obejrzec praktycznie wszystkie mecze, poniewaz nie ma dotychczasowych obowiazkow, ktore to uniemozliwialy (szkola, sesja egzaminacyjna, praca itp...). Najwiekszy problem to wstac o 1.30 w nocy...

W Yogyakarcie ulokowalismy sie w "na oko" calkiem niezlym, czystym hotelu z basenem! Problem w tym, ze w naszym drewnianym lozku oprocz nas mieszkaly rowniez pluskwy, ktore troche nas pogryzly... Zglosilismy to na recepcji i dostalismy w zamian lepszy pokoj na 1 noc, poniewaz takie jak nasz (tzw. standard) byly zajete. Nastepnie przeprowadzilismy sie (na kolejna noc) do pokoju standard, ktory sie w miedzyczasie zwolnil, w ktorym to pokoju dzisiaj Ania znalazla... pluskwe. W zwiazku z tym dzisiaj po raz kolejny zmienilismy pokoj (czwarty w przeciagu pieciu dni). Za wiele sie po nim nie spodziewamy,,,. ale jutro juz opuszczamy to miasto.

W Jogjy (Dzogdzy), ktora jest jednym z najbardziej turystycznych miast w Indonezji, zabytki nie zrobily na nas wielkiego wrazenia. Tzw. "palac sultana", jedna z glownych atrakcji, okazal sie takim rozczarowaniem, ze nie udalo nam sie zrobic mu nawet jednego zdjecia. W sumie to powinnismy byli cos pstryknac tak z obowiazku, ale naprawde nie dalismy rady... Moj subiektywny opis atrakcji: wiata i barak. Zastanawialism sie czy my znalezlismy wlasciwy palac, ale niestety wszystko wskazuje na to, ze tak.

Bardzo podobaja nam sie natomiast uliczni sprzedawcy, fryzjerzy i golibrody. Wrzucamy kilka fotek.

Glowna atrakcje przyciagajaca turystow do Jogjy jest polozona 40km na polnoc Borobudur - pochodzaca z VIII w., masywna swiatynia buddyjska. Srodkowa Jawa przed przybyciem islamu byla zdominowana przez wyznawcow buddyzmu i hinduizmu, ktorzy pozostawili po sobie imponujaca architekture sakralna. Borobudur zostal "odkryty" w XIX wieku, odkopany z pokrywajacej go warstwy blota i ziemi oraz czesciowo zrekonstruowany (byl podobno w kiepskim stanie). Trzeba przyznac, ze wyglada teraz niezle. Sam budynek sklada sie z 10 poziomow zwienczonych 73 stupami (to te "dzwony" na szczycie).

Ps. uzupelnilismy wpis u Mentawajow i dorzucilismy kilka zdjec.

mihoo
mihoo - 2010-07-15 16:05
Swiatynia wyglada pieknie - i ten wschod slonca :)
Drzazi, na zdjeciu w basenie, cos duzego nurkuje z prawej strony. dobrze, ze cie nie zjadlo!

ewa f
ewa f - 2010-07-15 19:54
I bardzo dobrze żeście opuścili pokój z pluskwami! mnie jak pogryzły to miesiąc ślady po nich schodziły, a do tego okazało się, że jestem na ich ukąszenia uczulona, więc wyglądałam jak pożądlona przez osy:) strzeżcie się pluskiew!;)

navostok - 2010-07-16 06:23
Niestety w dzisiejszym pokoju tez byly... na szczescie dzisiaj juz opuszczamy to miasto i hotel. Sprobujemy sie jeszcze potargowac i zaplacic mniej (no bo co w koncu kurcze blade)! Dobrze, ze przynajmniej uczuleni nie jestesmy, to nie jest to takie dotkliwe.

kasia-waw - 2010-07-16 08:41
swiatynia wyglada swietnie, az ciezko mi uwierzyc ze ja odkopali
lacze sie z wami myslami coraz czesciej bo laczy nas ... zar tropikow, az mysli staja
ojjj pluskwy, u nas karaluchy ale to chyba mniejszy zagrozenie :-)

drzazga
drzazga - 2010-07-16 18:38
pluskwom i karaluchom mowimy NIE!zima ma jednak swoje dobre strony...swiatynia imponujaca! chociaz dla Was to juz chyba codziennosc...:)

hodowca pluskiew
hodowca pluskiew - 2010-07-16 22:00
zainspirowaliście mnie.

biorę ze sobą do plecaka kolonię pluskiew i jadę przespać się w jakimś sheratonie.

ciekawe co mi zaproponują, kiedy zniosę do recepcji jedną z moich wykarmionych, wychuchanych ulubienic?

zdrówko

pe es
coś mnie długo nie było, sorry, ale pojechałem kawałek drogi jeden maraton wygrać

navostok - 2010-07-21 11:54
no wiec udalo nam sie zaplacic za 5 noclegow 400tys. zamiast 550. Nawet jesli tego typu znizke wywalczysz w sheratonie to i tak troche cie ta impreza bedzie kosztowac. Powodzenia!

A jaki maraton wygrales? ten co D. na nim byl w alpach?

pozdr!

kasia-waw - 2010-07-29 08:45
snilas mi sie dzisiaj, ze wrocilas na tydzien do warszawy w przerwie miedzy azja a afryka :-)

navostok - 2010-08-01 03:49
afryka fajnie brzmi, ale w wawie na pewno zatrzymam sie na dluzej:)

kasia-waw - 2010-08-02 10:35
huurrrraaaaa

kasia-waw - 2010-08-03 09:34
no nie to juz dwa tygodnie bez wpisu! biurowi podróżnicy spragnieni sa dalszych wiesci

Kostrzewa

26.01.2010 - 21.10.2010