Geoblog.pl    navostok    Podróże    Dookoła Azji/Around Asia    babarobot

babarobot

Rosja
Rosja, Gelendzhik

Drugiego dnia pobytu w Noworosyjsku postanowiliśmy wybrać się do Gelendżyka, który jest jednym z najbardziej znanych rosyjskich czarnomorskich kurortów. Nam znany był przede wszystkim z piosenki grupy Leningrad pt. właśnie "Gelendzhik". Piosenka jest częścią koncept-albumu "Babarobot", który mówi o pewnym upadającym poradzieckim zakładzie, w którym zaczęto produkować babaroboty. W jednym z takich babarobotów (który miał zasadniczo pełnić funkcję gosposi) zakochuje się pewien mężczyzna, który go (ją) nabył. Z czasem i stalowe serce babarobota mięknie i między bohaterami rodzi się uczucie. Na koniec płyty mężczyzna postanawia zabrać ukochaną (babarobota) w wymarzoną podróż właśnie do Gelendżyka! I o tym mówi piosenka:

Refren leci tak:
Nastoyashiy ya muzhik, vyviez babu w Gelendzhik
(Prawdziwy ze mnie mężczyzna, zabrałem babę do Gelendżyka)

Na youtube jest tylko teledysk, który różni się od wersji z płyty i tam refren leci tak:
Zamechatielniy muzhik, mienia wywiez w Gelendzhik
(Wspaniały mężczyzna, zabrał mnie do Gelendżyka - tu oczywiście śpiewa żeński głos czyli Babarobot).

Tak czy inaczej, było dla nas oczywiste, że do Gelendżyka w trakcie naszej wymarzonej podróży pojechać musimy!

Samo miasto jest przyjemne, ale nie rewelacyjne. Na przedmieściach można się wyciągiem krzesełkowym przejechać na otaczające miasto góry, z których roztacza się świetny widok na morze, co też zrobiliśmy. Okazało się, że byliśmy pierwszymi klientami tego wyciągu od dwóch dni (bo kto jeździ zimą nad morze?) i specjalnie dla nas trzeba było go uruchomić. Ale przynajmniej na tej górce pan z obsługi pożyczył nam lornetkę:)

kasia-waw
kasia-waw - 2010-02-17 08:42
zdjecia ssuuupeer!!!! wygladacie mimo pogody pochmurnej na zadowolonych... i sie nie dziwie!!! jak tylko bede mogla tez gdzies wyskocze... moze nad zalew:-)

kasia-waw
kasia-waw - 2010-02-17 08:44
p.s. nigdy nie watpilam, ze jestes prawdziwym mezczyzna:-)

m
m - 2010-02-17 17:16
Mi się najbardziej te pomniki podobają

Marija
Marija - 2010-02-17 22:29
a mi sie podoba piosenka!!!! i moooorze!

michał ( brat )
michał ( brat ) - 2010-02-18 19:17
i kot , z pierwszych turystów, mósiał się ucieszyć.

navostok

Kostrzewa